Açıklama geldi: 3 ay peş peşe sadece ‘asgari ödeme’ yapanın kartı kullanıma kapanacak mı?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin sosyal medya X hesabından yapılan açıklamada ‘3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak’ iddiasının doğru olmadığı aktarıldı.

“ÇALIŞMA VEYA DÜZENLEME BULUNMAMAKTADIR”

Merkezden yapılan açıklamada şöyle denildi:

* “Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan ‘3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak’ iddiası doğru değildir.

* Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır.

* Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. 

* Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x