Özgürlük Yürüyüşü’nün 19. gününde Can Atalay’dan mesaj: Kahrolsun siyonizm, yaşasın Filistin halkının haklı mücadelesi

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), tutuklu milletvekili Can Atalay için Hatay’dan başlattığı ‘Özgürlük Yürüyüşü’nün 19’ncu gününde Genel Başkan Erkan Baş, Hatay Milletvekili Can Atalay da cezaevinden yolladığı Filistin’le dayanışma mektubunu okudu. Atalay mektubunda, “Filistin halkına yönelen bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalıdır. Başta 17 Ekim saldırısı olmak üzere 7 Ekim’den bu yana başta sivillere yönelik olanlar olmak üzere insanlığa karşı suç işlemiş herkes ama herkesin adalet önünde hesap vermeleri güvence altına alınmalıdır” dedi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Davası kapsamında hapis cezasına mahkum edilen Can Atalay, Osman Kavala, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in mahkumiyetlerini onadı. TİP, Milletvekili Can Atalay’ın da bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesine karşı Hatay’dan Ankara’ya yürüyüş başlattı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Özgürlük Yürüyüşü’nün 19. gününde şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’de yalnızca bugünleri değil, yarınları da çalınmak istenen ve tarikatlara mahkum edilen gençler için yürüdük. AKP’nin belki de en belirgin özelliklerinden birisi gençlere olan düşmanlığı çünkü bir genç arayarak, araştırarak, fikir edinir. Her duyduğuna inanmaz. Kendisini ve yaşadığı dünyayı daima sorgular. İşte iktidarın akademiye saldırılarını, eğitim sisteminin içini boşaltma girişimlerinin, ilkokul sıralarından başlayarak gençleri maruz bıraktığı ideolojik saldırının temel sebebi de zaten budur. Onlar düşünen sorgulayan değil, biat eden, kabul eden, sineye çeken bir gençlik istiyorlar. Tam da bunun için bizzat kendi elleriyle gençleri ne olduğu belirsiz tarikatların eline teslim ediyorlar.

Atalay: Filistin halkı için derhal ateşkes, derhal adil bir barış

TİP’in tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay da İsrail’in saldırıları sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği Filistin’le dayanışmak için Marmara Cezaevi’nden mektup paylaştı. Atalay’ın dayanışma mektubu şöyle:

“Tam 75 yıldır bir halk, Filistin halkı yok sayılıyor. Tam 75 yıldır çoluk çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, silahlı, silahsız demeden Filistin halkına her türlü araçla, yolla, yordamla zulmediliyor. 75 yıldır siyonist işgalcilere her şey serbest; onların suçları görülmez, onlar yargılanmaz hesap vermez. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere emperyalizm 75 yıldır bu zulmün hem hamisi hem suç ortağı.

Bugün 18 Ekim 2023 Netanyahu iktidarı 75 yıldır işlenen suçların yanına bir yenisini, yeni bir Sabra ve Şatilla Katliamı’nı ekledi. İnsanlık tarihinde eşi az görülen biçimde bir hastanenin bombalanması ile gelinen aşamanın adını koymak durumundayız: Bu soykırımı derhal durdurmak ve sorumluların uluslararası ceza adaleti karşısına hiç gecikmeden çıkmalarını mücadele gündemimizin en üst sıralarına yazmak. Filistin halkına yönelen bu soykırımcı savaş derhal durdurulmalıdır. Başta 17 Ekim saldırısı olmak üzere 7 Ekim’den bu yana başta sivillere yönelik olanlar olmak üzere insanlığa karşı suç işlemiş herkes ama herkesin adalet önünde hesap vermeleri güvence altına alınmalıdır. Başta Gazze olmak üzere tüm bölgede derhal insani ateşkes kabul edilmelidir.

Derhal ateşkes. Derhal adil bir barış. Adil bir barış için tüm insanlığın ayrım gözetmeksizin sivillere karşı saldırılara karşı ses yükseltmesi ve Filistin halkının, haklarının daha fazla gecikmeksizin teslimi. Kahrolsun faşizm. Kahrolsun emperyalizm. Kahrolsun siyonizm. Yaşasın Filistin halkının haklı mücadelesi. Yaşasın halkların kardeşliği.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x